Endonezya'nın Batı Cava bölgesinde 5.6 büyüklüğünde zelzele vuku buldu. Depremin sonrasında tsunami ihtimalinin bulunmadığı ifade ediliyor.
ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), merkez bölgesi Batı Cava adalarında bulunan Sukabumi şehrinin 179 kilometre güneybatısındaki depremin 10 kilometre uzaklıkta saptandığı ifade edildi.

Endonezya Ulusal Afet Yönetim Ajansı da yerel saatle 6.15'te vuku bulan yer sarsıntısının başkent Cakarta merkezinden çevreye yayılmasıyla beraber birçok alanda görüldüğünü ve insanlar arasında heyecana sebep olduğu ifade edildi.

TSUNAMİ BEKLENMİYOR

Zelzele nedeniyle meydana gelen herhangi bir can ve mal kaybı bulunmadığı aktarıldı.

Endonezya Meteoroloji, İklim ve Jeofizik Kurumu (BMGK) tarafından yer sarsıntısı sonrasında tsunami olasılığının sıfıra yakın olduğu açıklandı.

"Pasifik Alev Dairesi" zelzele ve volkan ikliminde bulunan Endonezya'da, 26 Aralık 2004'te gerçekleşen 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ertesinde meydana gelen tsunami neticesinde, diğer bölge devletlerini içeren büyük bir bölgede 230 bin insan hayatını kaybetmişti. Dünyanın en aktif deprem bölgelerinden birinde bulunan Endonezya, her sene büyük deprem nedeniyle ağır sarsıntılar geçiriyor. Bu sene ülkenin değişik bölgelerinde iki büyük depremin meydana geldiğini biliniyor.