Fransa'nın başkenti Paris'in sokaklarının aşağısında inşa edilen yeraltı kabristanlarının tünellerine girip bir daha haber alınamayan iki gence, üç günlük arama tarama faaliyeti sonrasında erişilebildi.

Fransa'nın başkenti Paris'in altında bulunan kabristanların dehlizlerinde yollarını kaybeden iki genç, üç günlük arayışın sonrasında ulaşılabildi. Paris itfaiyesi sözcüsü yapmış olduğu açıklamada, 16 ve 17 yaşındaki gençlerin sıhhatlerinin genel itibariyle normal seyrettiğini, hipotermi haricinde bir problemleri bulunmadığını, gençlere ulaşabilmek adına 4 saat müddetince bu işlere has talim görmüş köpeklerle arama taramada bulunulduğunu dile getirdi.

KABİRSTANDA KİLOMETRELERCE UZAYAN DEHLİZLER VAR

Paris'teki yeraltı mezarlarında 250 kilometrelik yeraltı ağı mevcut. Bu mezarların sadece ufak bir alanı halkın erişimine izinli bulunsa dahi, BBC'nin Paris'teki muhabiri Hugh Schofield, Fransa'da yeraltı kabristanlarına aşırı ilgi duyan kişilerin dehlizlere illegal yollardan giriş yaparak keşif faaliyetinde bulunduklarını ve iç kısımlarda özel partiler yapıldığını dile getiriyor.
YERALTINDA 6 MİLYON İNSAN

Yeraltı kabristanlarında 6 milyon insanın kemiklerinin bulunduğu düşünülüyor. Bu kabirler, 18. yüzyılın bitiminde orta çağ kabristanlarında yer kalmaması sebebiyle orada bulunan kemiklerin çıkartılarak yeraltına alınmasıyla vücud bulmuştu. Mezarlıklardaki hava sıcaklığının 15 derece olduğu söyleniyor.