Çin, Orta Amerika devletlerinden Panama ile diplomatik bağ kurma hususunda anlaşmaya vardı. Panama, Çin'le diplomatik bağların kurulması karşılığında Tayvan'la arasındaki irtibatı koparacak.
Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ve Panama Dışişleri Bakanı İsabel De Saint Malo de Alvarado, Çin’in başkenti Pekin’de buluştu.

Vang ve Alvarado'nun bulunduğu görüşmede, diplomatik bağların tesisi konusunda ortak bildiri metnine imza attı.

TAYVAN ULUSLARARASI ALANDA YALNIZLAŞIYOR

Bakan Vang, Panama’nın imzalanan duyuruyla dünyada yalnızca bir tane Çin bulunduğunu, Çin Halk Cumhuriyeti hükümetinin tüm Çin’in yegâne kanuni hükümeti olduğunu ve Tayvan’ın Çin’in bir parçası bulunduğunu tasdik ettiğini ifade etti.

Tayvan adası ile diplomatik irtibatları 1954’te tesis eden, Panama’nın anlaşma dâhilinde ada ile bağlarının nihayete ereceğini açıklayan Vang, bu müşterek açıklamanın iki ülke arasındaki bağların tesisinde temeli teşkil ettiğini ifade etti.

Vang, Çin ve Panama’nın müşterek olarak egemenliğe, karşılıklı faydaya saygı ve içişlere karışılmaksızın yakın bağların ilerletilmesi hususunda ilişki kurduğunu ifade etti.

Dünyada 90'lı senelerde 30 kadar ülkenin kabul ettiği Tayvan ile Panama’ın diplomatik bağlarının son bulmasının ardından bu miktar 20’ye düştü.