Pakistan'da petrol yüklü bir tankerin devrildikten sonra alev alması neticesinde yaşamını yitirenlerin sayısı 148'e çıktı.

Yetkililer, Bahavalpur şehri yakınlarındaki kazada ağır yaralanan 26 kişinin kurtarılamadığını, ölü sayısının 148'e yükseldiğini bildirdi.

Olayda yaralanan 51 kişi hastaneye kaldırıldı. Yaralananlardan 40'ının durumunun ağır olduğu, ölü sayısının artmasından endişe edildiği açıklandı.

Kazanın, sürücünün, lastiği patlayan aracın hakimeyetini yitirmesi sonucu meydana geldiği tahmin ediliyor. Çevre köylerden çok sayıda kişi, devrilen tankerden sızan petrolden alabilmek için kaza yerine akın etmiş, tankerin yanmaya başlaması neticesinde alevler içinde kalmıştı.

Görgü şahitleri, yangının petrol almaya gelen köylülerden birinin sigarasını yakmasıyla başladığını iddia etti.

İtfaiye ekiplerinin yoğun uğraşları sonucu kontrol altına alınan yangında 6 otomobil ve 12 motosiklet de kullanılamaz duruma geldi.

Ortalama 25 bin litre petrol taşıyan tankerin, Karaçi'den Lahor kentine gittiği açıklandı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: PAKİSTAN HALKI İLE HÜKÜMETİNE BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ"


Dışişleri Bakanlığından gerçekleştirilen yazılı bildiride, Pakistan'ın Pencab eyaletinin Bahavalpur kentinde yaşanan tanker kazası sonucunda çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği ve yaralılar bulunduğunun büyük bir üzüntüyle öğrenildiği ifade edildi.

Açıklamada, "Bu elim kaza neticesinde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifa, ölenlerin yakınlarına, dost ve kardeş Pakistan halkıyla hükümetine başsağlığı diliyoruz." ifadesi yer aldı.