Bugün  gerçekleştirilen Federal İçişleri Bakanları toplantısında, terörle daha verimli mücadele edebilmek hedefiyle telefonla yapılan görüşmeler ve kısa mesajlarda olduğu üzere, WhatsApp konuşmalarının da güvenlik birimlerince kayıt altına alınması şeklinde karar alındı.

Dresden'de yapılan toplantından sonra "Suçların takibi hususunda yasal bir boşluk olması kabul edilemez" diyen Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, güvenlik ekiplerinin hukuki ve teknik açıdan donanımlı olması icap ettiğini söyledi.

Getirilen karara karşı çıkanlar, kararla haberleşme özgürlüğünün mahremiyetinin bozulduğunu savunurken, destekleyenler ise, telefon görüşmeleri ve kısa mesajları takip edebilen güvenlik ekiplerinin WhatsApp konuşmalarını da izleyememesinin saçmalalığına vurgu yapıyor.

TÜRKİYE'DE YAPILSA AYAĞA KALKARLARDI

Öte yandan Türkiye'de ki otoriteler, böyle bir kararın ülkemizde alınması durumunda Avrupa'nın ayağa kalkacağını ifade etti. Geçmişte de yaşandığı üzere, terörle mücade kapsamında bazı sitelerin erişimi engellenmiş, terör destekçiliği yapan bazı sosyal medya hesapları kapatılmıştı. Bunun üzerine Avrupa hemen atağa kalkarak bunun ifade özgürlüğünü, vatandaşın iletişim özgürlüğünü kısıtladığı gibi bazı saçmalıklar öne sürmüştü. Şimdi ise kendileri aynı kararı alıp bunun doğruluğunu savunuyorlar.  Diğer taraftan, bu kararı alan Almanya hala daha Türkiye'den iltica eden teröristleri vermemekte diretiyor. Türk yetkililerin verdiği cevap ise "Bu ne perhiz bu ne lahana turuşu?"