Suriye'de 5 yıldır yaşanan insani dram, son günlerde en çok Halep üzerinde kendisini gösteriyor. Halep'te bir yandan Esed rejimi bir yandan Rusya'ya ait savaş uçakları sivillere bomba yağdırırken, kentteki hastanelerde ilaç ve tıbbi ekipman yoksunluğu yüzünden siviller can vermeye devam ediyor. Halep'te bugün, BM'nin çağrısıyla 3 saatlik ateşkes ilan edilmişti.

Şehirdeki insani krizin boyutlarına dikkat çekmek isteyen Halep'te görev yapan doktorlar, ABD yönetimine bir mektup yazdı. 15 doktorun imzası bulunan mektup, Rus jetlerinin 24 sivile ölüm yağdıran bombardımanından sonra yayınlandı.

Gözyaşına, duygusallığa ve boş sözlerinize ihtiyacımız yok. İhtiyacımız olan şey, harekete geçmeniz.
ABD Başkanı Barack Obama'nın, Halep'teki ablukayı kırmak için yeterli çabayı göstermediğini söyleyen doktorlar, Washington yönetimini Halep'te olanlardan sorumlu tuttu.

Obama yönetimine gönderilen mektupta şu ifadeler yer aldı:
"Gözyaşına, duygusallığa ve boş sözlerinize ihtiyacımız yok. İhtiyacımız olan şey, harekete geçip, gerçekten Suriye'nin dostları olduğunuzu göstermeniz"

Mektupta imzası olan doktorlardan Ebu el-Bera, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Çalışma şartlarımız günden güne daha zor hale geliyor.

Rusya ve Esed BM'nin çağrısıyla Halep'te günde 3 saat ateşkes sağlanmasını kabul etmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Rusya'nın Halep kararının memnuniyetle karşılandığı bildirilmişti. Rusya'dan yapılan ateşkes açıklaması ise şöyle; Suriye'nin Halep kentinde, 11 Ağustos'tan itibaren günde 3 saat ateşkes uygulanacağı ve kente insani yardım konvoylarının girebilecek.