Deutsche Welle Türkçe'nin Venezuela yayın organı El Universal'dan vermiş olduğu haberine göre, parlamentonun aldığı tüm kararlar artık hükümsüz olacak.

Yüksek Mahkeme, kararın gerekçesini parlamentodaki çoğunluğun yasal düzenlemelere uymaması ve yargının aldığı kararları hiçe sayması olarak açıkladı. Bu eylemlere örnek olarak mahkemenin seçilmelerini hükümsüz saydığı üç milletvekilinin buna rağmen parlamentoya alınması gösteridi.

NELER OLMUŞTU?

Yüksek Mahkeme, hafta başında milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırdığını açıklamıştı. Muhalifler bu adımdan sonra adli kovuşturmaların kapsamını genişletilmesinden endişe ediyor. Şiddet yanlısı protesto çağrıları ve darbe planları yapmakla suçlanan birçok muhalif politikacı hâlihazırda cezaevinde yer alıyor.

DİKTATÖR BENZETMESİ

Muhalif Demokratik Birlik Masası (MUD) koalisyonu Yüksek Mahkeme'nin kararını sert bir biçimde eleştirdi. Madura'ya ‘'diktatör' gibi davranmakla suçlayan muhalifler parlamentonun yetkilerinin elinden alınması kararını Perulu lider Alberto Fujimori'nin 1992'de Kongre'yi feshetmesine benzetti.

Muhaliflerin gerçekleştirdiği açıklamada "Anayasaya aykırı olan ve bizim karşı çıktığımız bu iktidar Venezuela'nın demokrasisini yıkmak için bir adım daha attı. Bu hükümet artık yolun sonuna geldi ve bu yüzden bu umutsuz çırpınışlardan medet umuyor" ifadelerine yer verildi.

Ülkede sosyalist lider Nicolas Maduro ve muhalefet arasındaki iktidar gerilimi son yıllarda artarak sürdü. Muhalif birlik MUD, Devlet Başkanı Maduro'nun görevden alınmasını talep edildi.

Kaynak:TimeTurk