Nijerya'nın doğusunda yer alan Adamawa eyaletinde bir camiye yönelik intihar saldırısı gerçekleştirildi. Saldırıda en az 30 kişi yaşamını kaybetti. Eyaletin Polis Sözcüsü Osman Ebubekir, camiye yönelik saldırının yerel saatle 05.20'deolduğunu belirterek, "Mubi bölgesindeki saldırıda en az 30 kişi hayatını yitirdi. Saldırı, 17 yaşlarındaki genç tarafından, Sabah namazı kılındıktan hemen sonra düzenlendi." ifadesinde bulundu. Saldırıda ölenlerin sayısının artabileceğinden endişe ediliyor.

Diğer yandan geçtiğimiz ay Fransa'da Olağanüstü Hal uygulaması (OHAL) kalktıktan sonra yürürlüğe girecek terörle mücadele yasa tasarısı Senatoda oylanarak kanunlaştı.

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Senatoda yapılan oylamada, tasarı 22'ye karşı 244 oyla kabul edilmişti. Tasarının Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un imzasının ardından Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. OHAL uygulamasına ise 1 Kasım'da son verilmesi düşünülmüştü.

23 AY OHAL YAŞANDI

Paris'te 13 Kasım 2015'te düzenlenen ve 130 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının ardından ülkede OHAL ilan edilmişti. Fransa Ulusal Meclisi, temmuz ayında OHAL uygulamasının 6. kez uzatılmasına karar vermiş ve 23 ayla ülkede en uzun olağanüstü hal dönemi yaşanmıştı.

CAMİ KAPATMAK KOLAYLAŞTI

Valilikler aynı zamanda camilerin de aralarında olduğu ibadethaneleri kapatma yetkisine sahip olacak. Terörü destekleyen veya propagandasını yapan herhangi bir "yazı", "konuşma", "fikir ve teori", ibadethaneleri kapatmak için sebep sayılacak.

Ülke genelinde OHAL çerçevesinde şu ana kadar 20'den fazla cami kapatılırken, herhangi bir sinagog veya kilise kapatılmadı. Tasarıya göre, çocuklarını terör saldırısı gerçekleştirmeye veya yurt dışına bu amaç için gitmeye teşvik eden ebeveyn de cezalandırılabilecek.