Avustralya hükümeti aldığı son dakika kararıyla Suriye’deki hava operasyonlarını askıya aldığını dünya kamuoyuna duyurdu.

Avustralya Savunma Bakanlığı'ndan gelen yazılı açıklamada, "Tedbir olarak Avustralya Savunma Gücü'nün (ADF) Suriye'deki operasyonları askıya alındı" ifadelerine yer verdiğini duyurdu.

Avustralya'nın, Amerika Birleşik Devlet'nin Esed’in hain rejimine ait uçağı düşürmesi ve Rusya'nın Amerika Birleşik Devletleri öncülüğündeki itifaka yönelik açıklamalarından sonra, Avustralya’nın hava operasyonlarını askıya alması dikkat çekti.

RUSYA'NIN AÇIKLAMALARINDAN SONRA AVUSTRALYA'NIN BÖYLE KARAR ALMASI DİKKATLERİ ÇEKTİ

Amerika Birleşik Devletleri Esed'in hain rejimine ait bir askeri helikopteri düşürmesinden sonra Rusya'nın ABD koalisyonuna yönelik yaptığı tehditlerden sonra koalisyonun üyesi olan Avustralya'nın böyle bir karar alması Rus tehditinden çekindiği için böyle bir karar aldığını basın mensupları tarafından servis edildi.

ABD ESED REJİMİNE AİT UÇAĞI DÜŞÜRDÜĞÜNÜ BEYAN ETMİŞTİ

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon, Suriye yönetimine ait olan SU-22 savaş uçağının, Tabka ilçesinin güneyinde PYD/PKK’ nın liderliğini yaptığı Suriye Demokratik Güçlerini (SDG) vurmasından sonra ABD F/A 18 Super Hornet uçakları aracılığı ile 18.43’te düşürüldüğünü beyan ettmişti.