Ülkedeki yolsuzlukları protesto eden göstericiler, Başbakan Dmitry Medvedev'in istifasını talep ediyorlar.

Dün gerçekleşen gösteriler 2011-2012 senelerinde görülen hükümet aleyhtarı eylemlerden bu yana yaşanan en büyük çaplı protestolar oldu. Rusya'da gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dördüncü kez aday olması bekleniyor.

Kamuoyu yoklamalarına göre, tutuklanan Navalny'nin temsil ettiği liberal muhalefetin Putin'i yenebilecek güçte bir aday çıkarması olası görülmüyor.

BİR REUTERS TANIĞI GÖZALTINDA

Bir Reuters tanığı, Navalny'nin dün destekçileriyle birlikte izinsiz gösteri sırasında Moskova'nın ana caddelerinden birinde yürürken gözaltına alındığını bildirdi.

Polis, Navalny'yi bir kamyona bindirirken, yüzlerce protestocu da kamyonun kapısını açmaya çalışıyordu.

Rus hükümeti, Cuma günü yaptığı açıklamada, Pazar günü için planlanan izinsiz gösterinin yasadışı bir provokasyon olarak kabul edileceğini söylemişti.

600 KADAR KİŞİ GÖZALTINDA

Rusya'da gözaltına alınmaları izleyen insan hakları grubu OVD Info'nun kurucularından Grigory Okhotin, dün Moskova'da 600 kadar kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Navalny, Başbakan ve eski devlet başkanı Medvedev'in aldığı maaşı kat kat aşan çok büyük bir servet edindiği iddiasının ardından halkı dünkü protesto gösterisine çağırmıştı.

Rusya'nın doğusundaki Vladivostok kentinde yapılan gösteride ise "Başbakan hesap vermeli" yazılı bir pankart açan 30 kadar kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Sanayi bölgesi Urallardaki Yekaterinburg kentinde de dört protestocu tutuklanırken, yerel medya organları St. Petersburg, Novosibirsk gibi büyük kentlerde de büyük çaplı gösteriler yapıldığını duyurdu.

Ancak devlet medyası haberlerinde gösterilere yer vermedi.

 

Kaynak: Sabah