O Ülke Geri Adım Attı; Türkiye İle İşbirliği Yapacağız

Ülkesindeki Müslümanları Brüksel saldırılarına sevinmekle suçlayan Belçika İçişleri Bakanı Jambon, geri adım atarak, İslam'ı düşman edinmenin yapılacak en kötü şey olacağını söyledi.

O Ülke Geri Adım Attı; Türkiye İle İşbirliği Yapacağız

Ülkesindeki Müslümanları Brüksel saldırılarına sevinmekle suçlayan Jambon, saldırıları İslamla ilişkilendiren bazı AP üyelerine cevaben yaptığı konuşmada geri adım atarak şöyle konuştu:

"Yapacağımız en kötü şey, İslamı düşman edinmek olur. Bu yapılabileceklerin en kötüsü. Belçika'da 600-700 bin Müslüman var. Bunların çok büyük bir kısmı, değerlerimizi paylaşıyor. Bu insanları tamamını düşman edinmek, gerçekten soruna neden olur. Yapmamız gereken, teröristlerin kim olduğunu, teröristleri kimin desteklediğini belirlemek olmalı. Bize karşı olmayan diğer Müslümanları ayırmamız gerekiyor."

611 yabancı savaşçının kayıt altına alındığını belirten Jambon, "Bunlar, Suriye'ye savaşmaya giden, orada ölen ya da Suriye'ye gitme planları yapanlardan oluşuyor." dedi.

TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ YAPACAĞIZ

Belçika Adalet Bakanı Geens de yaptığı açıklamada, "Terör hücreleri, Belçika'yı geçtiğimiz senelerde başka yerlerde terör saldırıları gerçekleştirmek için kullandı. Bu plan Salah Abdeslam'ın (Paris saldırısı faillerinden) yakalamasıyla değişti." ifadelerini kullandı.

Geens, "Önceliklerimizden biri, hem İçişleri hem de Adalet Bakanlığı'nın Türkiye ile hem polis hem de yargı alanında suçluların iadesi gibi konularda işbirliği yapması." şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR