Filistin haber ajansı Wafa, geçen Çarşamba günü 64 talebenin, İsrail tarafından kaldırılmadan önce okulun bulunduğu yere geldiği, yanlarında getirdikleri sandalyelere oturdukları ve dersi açık havada işledi.

Üçüncü sınıf öğrencisi Hasan Naif, Wafa’nın haberine göre, "Çok üzüldüm. Eğitim senesi başladığına sevinmek yerine hayal ettiğim okulun artık yerinde olmadığını öğrenmiş olduk. Daha önce evime çok uzakta kalan başka bir okula gitmek zorundaydım" dedi.

İsrailli yöneticiler, okulların gereken izinler alınmadan yapıldığı söyledi. Yerel sakinler İsraillilerin gece gelerek mahkemeye başvurma ve protestoyu bildirme fırsatını vermeden okulları yıktıklarını anlattılar.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail hükümetinin Pazar akşamı, Doğu Kudüs’ün Cebel el Bab kasabasındaki bir anaokulunu yerle bir ettiğini ifade etti. Yaşları 4 ilâ 6 arasında 35 çocuğun eğitim gördüğü anaokulu Avrupa Birliği tarafından finanse yapılıyordu.

Öte yandan Gazze'deki Sınır Kapıları İdaresinden yapılan yazılı beyanda, Mısır makamlarının Gazzeli hacıların çıkış ve insani durumlar için dört gün önce açmış olduğu Refah Sınır Kapısını bugün kapattığı belirtildi.

Hac farizasını yerine getirme amacıyla Suudi Arabistan'a geçecek Gazzeliler için Refah Sınır Kapısı pazartesi günü geçici olarak açılmıştı.

Mısır yönetimi, 3 Temmuz 2013'teki askeri darbenin ardından kapattığı Refah Sınır Kapısı'nı zaman zaman kısa süreliğine açıyor.