Oxford Üniversitesi, Arakan'daki Müslümanlara yönelik katliamlara göz yumuş olan Myanmar lideri Aung San Suu Çi’nin portresini asılı olduğu salondan kaldırdı.

Öte yandan Birleşmiş Milletler, Myanmar hükümetinin, Arakan'a yardım ulaştırma taleplerini kabul etmemeyi sürdürdüğünü açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, uluslararası toplumdan yapılmış olan tüm çağrılara rağmen Myanmar hükümetinin hala BM ve ilgili yardım kuruluşlarının Arakan'a girişine izin vermediğini açıkladı.

Öte yandan Katliamdan kurtulup sınırı geçenlerin sayısının 370 bini bulduğu bölgede, Naf Nehri'ni aşamayanlar hayatını kaybediyor.

Myanmar'da ordu birlikleri ve sivil işbirlikçilerinin giriştiği katliamlardan kaçarak Bangladeş'e ulaşmaya çalışan Arakanlı Müslümanlar, sınırdaki Naf Nehri'ni geçmek zorunda bırakıldı. Derme çatma teknelerle veya yüzerek nehri aşmayı deneyen Arakanlı Müslümanların birçoğu Naf Nehri'nde öldü. 

ZİYARET İPTAL

Katliamları durdurmadığı için dünya çapında tepkilere neden olan Myanmar lideri Aung San Suu Çii ise, New York'ta bu ay toplanacak Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'na katılmayacağını duyurdu.

Öte yandan Nobel Barış Ödülü Komitesi, 1991 senesinde Nobel Barış Ödülü alan Aung San Suu Çii'nin ödülünün geri alınmayacağını açıkladı.

Batılıların riyakâr ve ikiyüzlü siyasi politikaları devam etmekte. Milyonların katili olan Myanmar Devlet Başkanı Aung San Suu Kyi Nobel Barış ödülü verilmişti. Bu ödül batılıların riyakâr siyasi politikalarını ve Nobel Barış ödülünün tamamen tiyatrodan oluştuğunu gözler önüne sermektedir.