Nijerya'da Boko Haram'ın faaliyet gösterdiği alana yakın bir yerde bulunan Konduka köyündeki pazar yerinde gerçekleştirilen intihar saldırısında ilk belirlemelere göre en az 27 kişinin yaşmını yitirdiği, 83 kişinin yaralandığı aktarıldı.

Yerel medyada çıkan haberlerde, kadın intihar saldırganının Boko Haram ile ilişkili olabileceği belirtiliyor.

2.6 MİLYAR DOLAR HARCADILAR

Nijerya Haber Ajansına (NAN) göre, Nijerya Savunma Bakanı General Abayomi Olonisakin, "2016 yılında Boko Haram'ın sebep olduğu insani krizle savaşta 2,6 milyar dolar harcandı. Boko Haram'a karşılık operasyonlarda örgütten kurtarılan bölgeleri görünce daha fazla paraya ihtiyaç olduğu ortaya çıkıyor." açıklamasında bulundu.

Olonisakin, bu paranın, Boko Haram'ın elinden kurtarılarak sığınma kamplarına götürülenlere yiyecek, eğitim ve barınma desteği sağlanmasının yanı sıra "aşırılıkla" mücadele çalışmalarında da kullanıldığını söyledi.

2009'DAN BERİ KİTLESEL ŞİDDETLER VAR

Nijerya'da 2000'li yılların başından beri varlık gösteren örgüt, liderleri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından 2009'da kitlesel şiddet eylemleri düzenlemeye başladı. Örgütün saldırıları ve çatışmalar nedeniyle en az 100 bin kişinin hayatını kaybettiği, milyonlarca kişinin yaşadığı yerleri terk etmek zorunda kaldığı belirtiliyor.