Nijerya' da iki kabile arasında meydana gelen çatışmalarda 100' ün üzerinde insanın yaşamını yitirdiği iddiası ortaya atıldı. Nijerya' nın Taraba Eyaletinde hayvan hırsızlığı ve otlak meselesi sebebi ile çıkan çatışmalarda 100' ün üzerinde insan hayatını kaybetti.

NİJERYA BASININDAN GELEN BİLGİ

Ulusal yayın yapan Daily Trust Gazetesinin yapmış olduğu haber doğrultusunda, Taraba eyaletinde Fulaniler ile Mambilla kabileleri arasında "hayvan hırsızlığı ve otlak sorunu" sebebi ile meydana gelen çatışmalarda 100' ün üzerinde insan yaşamını yitirdi.

Yapılan haberde, bölgede bulunan 180' in üzerinde Fulani köyünün saldırıya uğradığını ve saldırılardan sonra birçok ailenin köylerini terk ederek başka yerlere göç etmek zorunda bırakıldığı ifade edildi.

Hayvancılık ile hayatlarını idame ettiren Fulanilere ait 4 binden fazla büyükbaş hayvanın da saldırı eylemi esnasında çalındığı kaydedilen haberde, saldırıların halen devam ettiği bildirildi. Eyalet polisinden olaya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

Nijerya hükümeti ve Birleşmiş Milletler (BM) ölümler ile ilgili soruşturma açmaya davet edildi. Nijerya'da hayvancılık ile uğraşan göçebe Fulaniler ile tarımda çalışan Mambilla kabileleri arasında sıklıkla çıkan çatışmalarda onlarca insan hayatını kaybediyor.