Mescid- i Aksa' nın kapılarına konulan dedektörleri kaldırarak geri adım atan İsrail hükümetinin, bu karara tepki gösteren ülkedeki aşırı sağcılara "Biz hala  güçlüyüz" mesajı vermek için tansiyonu yükselttiği belirtiliyor. İsrailli "Barış Şimdi" Hareketi yöneticilerinden olan yazar Yariv Oppenheimer, Mescid- i Aka' nın önüne konulmuş dedektörlerin ve demir bariyerlerin kaldırılmasına rağmen polisin dün şiddet kullanmasını ve bugün 50 yaş altı erkeklerin Mescid- i Aksa' ya girişini yasaklamasını yorumları. Yazar Oppenheimer, "Binyamin Netanyahu, kendisinin ve sağcı hükümetinin zayıf olmadığını göstermek adına elinden geleni yapıyor. Tabanına çok güçlü bir sağcı hükümet oldukları imajını vermeye çalışıyor." dedi.

"NETANYAHU BUNU ANLAMAZSA KENDİSİ İÇİN DE PROBLEM OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM" AÇIKLAMASINDA BULUNDU

İsrail' in "popüler" değil, "sorumlu ve makul" politika izleyen bir lidere ihtiyaç duyduğunu ifade eden Oppenheimer, "Umarım Netanyahu bunu anlar. İsraillilerin çoğunluğu tansiyonun yükselmesini değil, normal bir hayat istiyor. Eğer Netanyahu bunu anlamazsa kendisi için de problem olacağını düşünüyorum." diye konuştu. İsrail' in en büyük haber portallarından, beş dilde yayın yapan "Times of Israel" sitesi yazarı olan Raphael Ahren de benzer değerlendirmelerde bulundu.

Ahren bugünkü yazısında, Mescid- i Aksa' nın kapılarına konulan engeller konusunda geri adım atan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, aşırı sağcı politikalara yönelerek dikkatleri başka yöne çekmeye çalıştığını söyledi.