Netanyahu’nun, Irak ordusunun Kürt bölgelerine yönelik saldırıları karşısında Kürtlere destek bulmak için dünya liderleri nezdinde lobi çalışması yürttüğünü belirtti.

PUTİN'İ ARADI

İsrailli yetkili, Netanyahu’nun bu amaçla Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le telefon görüşmesi gerçekletirdiğini söyledi.

Habere göre İsrail Ulusal Güvenlik Müsteşarı, önümüzdeki hafta ABD yönetimiyle görüşecek.

Ayrıca İsrail İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, Cuma günü Tel Aviv Radyosu’na yaptığı açıklamada, Kürtlere yönelik saldırıların son bulması için çalıştıklarını, “Kürtlerin Batı’yı desteklediğni ve buna layık olduğunu” söyledi.

Katz, Netanyahu’nun ABD, Rusya, Fransa ve Almanya nezdinde temaslarda bulunduğunu kaydetti.

Öte yandan Binyamin Netanyahu, ‘(Yasa dışı Yahudi yerleşim birimi Ma'ale Adumim'e’ Binlerceyeni ev yapacağız. Ma'ale Adumim, İsrail devletinden bir yerdir ve İsrail devletinin parçası olarak kalacaktır.’ dedi.

İsrail'deki ‘Kanal 7’ yayın programının haberlerine göre Binyamin Netanyahu, ‘(Yasa dışı Yahudi yerleşim birimi Ma'ale Adumim'e’ Binlerceyeni ev yapacağız. Ma'ale Adumim, İsrail devletinden bir yerdir ve İsrail devletinin parçası olarak kalacaktır.’ dedi.

İsrail tarafından işgal edilen Filistin'de, geniş çaplı Yahudi yerleşim birimlerinin başındaki Ma'ale Adumim, Doğu Kudüs'ü Batı Şeria'dan bölen İsrail'in yaptığı Ayrım Duvarının arka kısmında Batı Şeria bölgesinde bulunuyor.

NETENYAHU GERİ ADIM ATTI

Diğer yandan, Kabine toplantısında konuşma yapan İsrail Başbakanı, "İsrail, Kürt halkına ve isteklerine uzun yıllardır duyduğu derin ve doğal sempati dışında Kürt referandumunda payı yoktur" dedi.

Netanyahu, Eylül ayı ortasında yaptığı açıklamada Kürtlerin bağımsızlığına destek vermişti. Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada İsrail'in PKK'yı terör örgütü olarak kabul ettiği de belirtildi. "İsrail, Kürt halkının kendi devletine sahip olma çabalarını destekliyor" denildi.

Netanyahu daha önce de Kürtlerin devlet kurmalarını desteklediğini dile getirmişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül tarihinde gerçekleştirmeyi düşündüğü ‘bağımsızlık referandumundan’ evvel Kürt milletinin kendi devletlerinin olması yolunda atılan adımları desteklediğini ifade etti.