Kabine toplantısında konuşma yapan İsrail Başbakanı, "İsrail, Kürt halkına ve isteklerine uzun yıllardır duyduğu derin ve doğal sempati dışında Kürt referandumunda payı yoktur" dedi.

AÇIKÇA DESTEK VERDİĞİNİ İFADE ETMİŞTİ

Netanyahu, Eylül ayı ortasında yaptığı açıklamada Kürtlerin bağımsızlığına destek vermişti. Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada İsrail'in PKK'yı terör örgütü olarak kabul ettiği de belirtildi. "İsrail, Kürt halkının kendi devletine sahip olma çabalarını destekliyor" denildi.

Netanyahu daha önce de Kürtlerin devlet kurmalarını desteklediğini dile getirmişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül tarihinde gerçekleştirmeyi düşündüğü ‘bağımsızlık referandumundan’ evvel Kürt milletinin kendi devletlerinin olması yolunda atılan adımları desteklediğini ifade etti.

Netanyahu tarafından yapılan açıklamada, ‘Terörizmin her şeklini kabul etmeyen İsrail, Kürt milletinin kendilerine bağımsız bir devlet kurma yolundaki çalışmalarını destekliyor.’ ifadelerini kullandı.

Bürodan yapılan açıklamada, ‘İsrail, PKK'yı kabul etmiyor ve terörist bir örgüt olarak görmüyor.’ şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

İSRAİL İTİRAF ETTİ!

İsrail Savunma Güçleri Genel Kurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan, geçtiğimiz haftalarda ABD'de katılıdığı bir programda skandal açıklamalara yer verdi.

Yair Golan, Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü'ndeki konuşmasında, PKK'yı terör örgütü olarak görmediklerini söylerek şöyle konuştu: ''PKK bizim için terör falan değil, İsrail'in dış politikasına hizmet ediyorlar.'' Golan, Kuzey Irak'ta 25 Eylül'de yapılacak referandum ile ilgili, "Tüm kürtlerin katılımıyla Büyük Kürdistan kurulmalı." açıklamasında bulundu.