İsrail İletişim Bakanlığı'nın, Katar merkezli yayın yapan Al Jazeera televizyonunun Kudüs'teki ofisinin kapatılması için çalışma başlattığı duyurdu.

İsrail basınında çıkan haberlere göre, İsrail İletişim Bakanı Kara, Al Jazeera'nin Kudüs ofisini kapatmaya olanak tanıyacak yeni bir yasa taslağı hazırlanması adına bakanlıktaki hukuk birimi ve Televizyon Yayın İdaresi ile görüşmeler yaptığını bildirdi.

HAREKETE GEÇECEĞİZ

Katar merkezli kanala karşı Körfez ülkelerinin sürdürdüğü kampanyaya dikkat çeken Kara, "Biz Arap dünyasındaki ılımlıların aşırı dinci teröre karşı verdiği savaşa katılıyoruz. İsrail'de de terörü destekleyen bir televizyon kanalına yer yok. Biz de bu aşırıcı kanalı ülkesinden süren Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün, Bahreyn ve diğerleri gibi harekete geçeceğiz." ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da geçtiğimiz hafta sosyal medyada yaptığı paylaşımda, "Mescid-i Aksa üzerinden şiddeti teşvik ettiği için Al Jazeera'nin Kudüs ofisinin kapatılması emri verdim. Var olan yasalar kapsmında bunun mümkün olmaması halinde ise İsrail parlamentosu Knesset'te Al Jazeera'yi kovmak için gereken yasanın geçirilmesi içim mücadele edeceğim." ifadelerini kullanmıştı.