Dünyadaki bütün devletlerin pasaportlarında yalnızca 4 renk bulunuyor. Peki, bir devletin "nüfus cüzdanı" sayılan pasaportlarda neden yalnızca 4 renk var? Devletler bu renkleri tercih ederken hangi kriterlere göre seçimde bulunuyor? Türkiye pasaport rengini niçin bordoya dönüştürdü?

Dünyadaki tüm devletler kendilerini dünya üzerinde tanımlayan “nüfus cüzdanı” niteliğinde bu belgelerde yalnızca 4 rengin birinde karar kılıyor. Farklı verilerde geçtiği üzere değişiklik arz etmesiyle birlikte dünyada bulunan devlet sayısı 190 ile 210 arasında değişmekte.

COĞRAFİ KONUM ve SİYASİ TARİH

Birbirinden farklı araştırmalar bu sayının değiştiğini gözler önüne koyuyor Ancak genellikle belirten miktar 190 ila 210 arasında bulunuyor. Pasaport renkleri hakkında ortaya konulan bu sıra dışı ayrıntıyı gündeme taşıyan platform bir pasaport veritabanı olan Passport Index’i inşa eden finansal danışmanlık firması Arton Capital’in satıştan mesul başkan yardımcısı Hrant Boghossian.
ABD’li meslek, hayat ve teknoloji haber sitesi Business Insider’a sunduğu mülakatta Boghossian, Avrupa Birliği (AB) üyesi devletlerin pasaportlarında kırmızının bir türevi olan bordoyu, Karayipler Topluluğu (CARICOM) devletlerinin ise maviyi seçtiğini açıklıyor. Neticede farklı dört rengin seçiminde devletin yakın olduğu coğrafi bölgelerin veya üyesi olduğu uluslararası örgütlerin etkisi var. Coğrafi konum ve siyasi tarih devletlerin pasaport rengini tercih etmelerinde belirleyici birer etken olarak görülüyor.