NATO Genel Sekreteri olan Jens Stoltenberg, NATO Savunma Bakanları Toplantısı' ndan önce basına açıklamalarda bulundu.
Bakanların bugün Afganistan' daki NATO misyonundan caydırıcılığa, terörle mücadeleden siber savunmaya kadar geniş yelpazedeki konuları ele alacağını ifade eden Stoltenberg, geçen ay Liderler Zirvesi' nde alınan kararlar çerçevesinde ittifakın terörizm ile mücadeledeki rolünün arttığını, savunma harcamalarında da ilerleme kaydedildiğini ifade etti.

SAVUNMA HARCAMALARINDA ARTIŞ

Genel Sekreter Stoltenberg, ittifakın Avrupalı müttefikler ve Kanada' nın savunma harcamalarında bu sene yüzde 4,3 'lük bir artış beklediğini, böylece 2017' nin savunma harcamalarının üst üste artırıldığı 3. sene olacağını vurguladı.

AFGANİSTAN'DAKİ VARLIĞIMIZI ARTIRACAĞIZ

"Afganistan'daki Kararlı Destek Misyonuna katkıda bulunan bütün memleketlerin katılacağı bir toplantı ile günü sona erdireceklerine işaret eden Stoltenberg, "NATO' nun bu ülkedeki varlığının geleceğini konuşacağız. Askeri yetkililer, Afganistan'daki misyon adına birkaç bin asker daha talep etti. Ben de bugün Afganistan'daki birimlerimizi artıracağımızı teyit edebilirim. 15 ülke halihazırda Kararlı Destek Misyonuna ek katkı sözünü verdi. Diğer uluslardan daha fazla katkı duyurusu bekliyoruz." diye belirtti.

YENİDEN MUHARİP OLMAYACAK

Afganistan' daki NATO varlığının artırılması kararının, yeniden muharip görevler almakla ilgisinin bulunmadığına vurgu yapan Stoltenberg, bunun daha ziyade eğitim, yardım ve danışmanlık görevlerinin güçlendirilmesi anlamına geldiğini söyledi.
NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda Türkiye'yi Milli Savunma Bakanı Fikri Işık temsil ediyor.