NATO'dan Kritik Türkiye Açıklaması!

Türkiye'nin Rusya’dan alacağıS-400 hava savunma sistemlerine yönelik gelişmeler NATO tarafından da yakından takip ediliyor.

NATO'dan Kritik Türkiye Açıklaması!

Bir NATO görevlisi, “Hangi askeri ekipmanları alacaklarına karar verecek olanlar üye ülkelerdir. NATO için önemli olan müttefiklerin aldıkları ekipmanın birlikte işletilebilmesidir. Silahlı güçlerimizin berabere çalışabilirliği operasyonlarımızın ve misyonlarımızın yürütülmesi için NATO açısından esastır” açıklamasını yaptı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de gerek daha önce Türk yetkililerle bulunduğu temaslarda gerekse kamuya ilişkin açıklamalarda benzer doğrultuda konuşma yapmıştı.

Satışın gerçekleşmesi durumunda bu NATO açısından bir ilk olacak. Bunun sebebi ise şu anda bu sistemleri kullanan herhangi bir NATO ülkesinin bulunmaması.

Askeri ekipman alımları hakkında karar Türkiye’ye ait olsa da tercihin Rusya’dan yana gelmesi NATO ve ABD'yi rahatsız ediyor. S-400’lerin NATO’nun hava savunma sistemiyle entegre şekilde işletilebilmesi olanaksız bir durum. Türkiye, bu sistemlerini alsa bile NATO’yla uyumlu sistemlere kapıyı kapatmadığını İttifak’a resmen iletmiş durumda.

Türk topraklarında Rus hava savunma sistemlerinin yer almasının Türkiye’de konuşlandırılmış ya da faaliyette bulunan ittifak unsurları açısından sorun yaratacağı iddia ediliyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR