Türk medya kanallarında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e ilişkin düzenlenen haberlerin ardından Anadolu Ajansı’na açıklama yapan üst düzey NATO personeli, Stoltenberg'in, sözlerinin alıntı yapıldığı basına böyle söz konusu konuşmayı yapmadığını ifade etti.

NATO personeli, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alışverişi ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

‘NATO müttefikleri alacakları askeri teçhizatları tabiki kendileri karar verecekler. NATO için söz konusu durumda en önemli nokta müttefikler in satın aldıkları teçhizatlarına NATO ekipmanıyla uygunluk göstermesidir. NATO'nun operasyon ve misyonlarını gerçekleştirebilmesi için müttefiklerin silahlı kuvvetlerinin ortak bir şekilde çalışma yürütmesi çok önemlidir. Hiçbir müttefik S-400 füze savunma sisteminin kullanmamaktadır. Salın alınan S-400 hakkında detaylar NATO’ya iletilmemiştir.’

ABD’DEN FLAŞ S-400 AÇIKLAMASI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Askeri Teknik İşbirliği'nden sorumlu danışmanı Vladimir Kojin de, Rusya ve Türkiye'nin S-400 füze sistemlerinin sevkiyatına ilişkin kontratı imzaladıklarını ve kontratın hayata geçirilmeye başlayacağını bildirmişti.

'ENDİŞELERİMİZİ İLETTİK'

Ankara ve Moskova'nın S-400 sözleşmesinin imzalandığını açıklamasından sonra Sputnik'e açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Johnny Michael, "Muhtemel S-400 alımına ilişkin endişelerimizi Türk yetkililere ilettik. Türkiye'yi bölgedeki tüm tehditlere karşı savunmak için en iyi seçenek, NATO sistemleriyle bir arada çalışabilecek füze savunma sistemidir" dedi.

.