NATO Genel Sekreteri olan Jens Stoltenberg, yarın Belçika' nın başkenti Brüksel' de bulunan NATO karargahında yapılacak NATO Savunma Bakanları Toplantısı' nın gündemine dair basına beyanda bulundu. 

Genel Sekreter Jens, toplantıda değerlendirilecek ana konuları terör ile mücadele, Afganistan, Irak, savunma harcamalarında yük paylaşımı, Avrupa Birliği (AB) ile iş ortaklığı ve Baltık Denizi' ndeki emniyet durumu olarak sıraladı. 

2017'DE SAVUNMA HARCAMASI YÜZDE 4,3 ARTACAK

İttifak genelinde NATO adına savunma bütçelerini artırmak gerektiğini dile getiren Stoltenberg, şöyle konuştu:

"Senelerce devam eden gerilemeden sonra 2015 senesinde NATO' nun Avrupalı müttefikleri ve Kanada' da ittifak adına savunma harcamalarında gerçek artış yaşadık. 2016 senesinde de bu devam etti ve bu sene, 2017' de, senelik yüzde 4,3' lük daha da büyük artış öngörmekteyiz. 2017 böylece NATO adına ülkelerin savunma harcamalarının üst üste yükselttiği 3. sene olacak. Bu durum, son üç senede Avrupalı müttefiklerin ve Kanada' nın NATO' ya hemen hemen 46 milyar dolar savunma harcaması yaptığı anlamına gelmekte" diyerek üye ülkelerin NATO adına savunma bütçelerini artırması gerektiğini vurguladı