17 Temmuz 2019
  • Istanbul 23.89°
  • Ankara 21.11°
  • Izmir 22.78°
İmsak 03:46
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:41
Yatsı 22:26
BIST98.028
Dolar5,7199
Euro6,4216
Altın258,51

Myanmar Ve Bangladeş Anlaştı

Myanmar ve Bangladeş, Arakan Müslümanlarının yaşadığı sıkıntıların sonucunda ülkelerine geri dönmeleri için masaya oturdu.

Myanmar Ve Bangladeş Anlaştı

25 Ağustos'tan şimdiye kadar Myanmar'ın Arakan(Rakhine) eyaletinde ordu ve Budist milliyetçilerin zulmünden kaçarak Bangladeş'e giden Arakanlı Müslümanlar, yolculukları esnasında türlü zorluklarla karşı karşıya kalmışlardı.

Bakan Tillerson, 15 Kasım'da Myanmar'a yaptığı ziyaret ve gerçekleştirdiği görüşmeler doğrultusunda yazılı bir açıklamayla Arakan'daki son durumu masaya yatırmış, Myanmar ziyaretinde Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii de dahil üst düzey görevlilerle ülkedeki son durumu değerlendirdiğini ifade eden Tillerson, insani krizin derhal bitmesini belirtmişti.

ETNİK TEMİZLİK

Myanmar ordu mensuplarına 25 Ağustos'ta yapılan saldırıyı bir kez daha eleştiren Tillerson, "Yine de hiçbir provokasyon, bu zamana kadar meydana gelen korkunç zulmü meşru gösteremez. Myanmar ordusu ile güvenlik güçleri içindeki bazı kimselerin ve yerel infazcıların bu ihlalleri devasa bir acıya ve yüz binlerce kadın, çocuk ve erkeğin evlerini bırakarak Bangladeş'e kaçmasına sebep olmuştur. Mevcut gerçeklerin dikkatli bir biçimde görüşülmesinden sonra şu açıktır ki Arakan eyaletinde Rohingyalılara karşı yapılan şey etnik temizliktir." değerlendirmesini yapmıştı.

3 AŞAMALI HAZIRLIK

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Arakan'da meydana gelen krizin çözülmesi amacıyla 3 aşamalı bir plan öne sürmüş, ilk aşamada sahada ateşkesin sağlanması gerektiği ve bölgede istikrar ortamının oluşturularak insanların zorla göç ettirilmesinin önüne geçilmesi gerektiğini belirtmişti.

Wang, "Bütün tarafların çalışmasıyla şu anda ilk aşamada hedefe ulaşıldı. Önemli olan olayların tekrar parlamasına sebep vermemek ve savaşın ateşini tekrar tutuşturmamak" ifadelerinde bulunmuştu.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri