Irak'ta bulunan Musul şehrinin batı tarafında terör örgütü DEAŞ’ın iki gündür saldırılardan kaçan sivillerden 120 kişiyi katlettiği bildiriliyor.

İçişleri Bakanlığı’nın alt teşkilatı İvedi Eylem Kuvvetleri’nde memur yüzbaşı Dargam el-Haydari sunduğu açıklamasında, istihbarat birimlerinin tespitine göre Zencili mahallesinde 120 sivilin cesedinin bulunduğu ifade ediliyor.

Kaçan sivillerden kimileri çatışmalar sırasında, kimileri idam edilerek katledildi. Ayrıca DEAŞ tarafından düzenlenen bombalı saldırılar sonucunda da birçok ölü ve yaralı olduğu dile getiriliyor.

İvedi Eylem Kuvvetleri’nin saldırılardan kaçan insanlar arasında bulunan 70 kadın ve 150 çocuğu kurtardığı ve güvenli bölgeye aktardığı bilgisi de gelişmeler arasında.

400 SİVİL KURTARILDI, 200 BİN SİVİL HALEN ÇATIŞMALARIN ORTASINDA

Yapılan yazılı açıklamada, DEAŞ’ın evlere, arabalara ve sokaklara bomba düzenekleri kurup patlattıkları ve bomba imha uzmanlarının bazılarını infilak ettirdiği bildiriliyor.

Ayrıca, emniyet güçlerinin Musul’da mahsur kalan 400 kadar sivili kurtardığı bilgisi de gelişmeler içerisinde yer alan haberler arasında.

Irak’a ait silahlı kuvvetler ve emniyet güçleri, bir hafta önce Musul’daki bazı bölgeleri DEAŞ’tan temizlemek için operasyona çıkmıştı.

Kentteki mücadele devam ediyor, 150-200 bin sivilin savaşın ortasında kaldığı dile getiriliyor.