Musul DEAŞ'tan Kurtuldu!

Irak'ın ikinci büyük şehri Musul'un, terör örgütü DEAŞ'tan tamamen kurtarıldığı açıklandı.

Musul DEAŞ'tan Kurtuldu!

Irak'ın ikinci büyük şehri Musul'un, terör örgütü DEAŞ'tan tamamen temizlendiği açıklandı.

Irak devlet televizyonunun verdiği bilgiye göre, Musul'un bütünü DEAŞ'tan temizlendi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de Musul'da DEAŞ'a karşı elde edilen zafer nedeniyle güvenlik ekipleri ve Irak halkını tebrik etmişti.

Musul'da bulunan İbadi'nin basın toplantısı yaparak, "zafer" açıklaması yapması öngörülüyor.

Musul şehri, Haziran 2014'te DEAŞ'ın kontrolüne geçmişti.

Irak ordusu, Peşmerge ve ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon güçleriyle 17 Ekim 2016'da Musul'un DEAŞ'tan kurtarılması dahilinde doğu yakasına operasyon gerçekleştirmişti. Doğu yakasının hemen hemen 100 gün süren operasyonların sonucunda 24 Ocak'ta bütünüyle DEAŞ'tan geri alınmasından sonra 19 Şubat'ta da Musul'un batı yakasının kurtarılması için üç cepheden operasyon başlatılmıştı.

DARBE VURULMUŞTU

Irak ordusunun, eli kanlı terör örgütü olan DEAŞ' ın elinde tuttuğu, Musul şehir merkezinin batı yakasında yer alan bazı bölgeleri geri aldığı ifade edildi 

Orduda vazifesini yerine getiren Üsteğmen Faik Dargam es- Samirai yapmış olduğu açıklamada, askeri birliklerin, şehrin batı yakasındaki Eski Kent' te yer alan "Faruk es- Sani" Mahallesi' nde kontrolü ele aldığını ifade etti. 

Dargam Samirai, terör ile mücadele güçlerinin de Eski Kent' teki Şearin Çarşısı ile Nebi Cercis ve Abdu Hub lokasyonlarını terör örgütü üyelerinden kurtardığını belirtti.

ÇIKAN ÇATIŞMALARDA 7 ASKER ÖLÜRKEN, 23 DEAŞ ÜYESİ TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Bu arada İçişleri Bakanlığına bağlı olan Hızlı Müdahale Güçlerinde görev yapan Subay Talal el- Cuburi de eli kanlı terör örgütü olan DEAŞ' in Eski Kent' te kalan son kalesini savunmaya çalıştığını söyledi.

Çatışmaların Musul' u ikiye ayıran Dicle Nehri kıyısındaki lokasyonlarda devam ettiğini belirten Cuburi, bugün yaşanan çatışmalarda 7 askerin öldüğü, 23 DEAŞ mensubu teröristin ise ölü olarak ele geçirildiği bilgisini paylaştı. 

Böylelikle Musul'un batı yakası DEAŞ'tan temizlenmiş oldu.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri-->