Londra’da en az altı insanın hayatını kaybettiği yangında, binada evleri olan Müslümanların sahur sebebiyle uyamamış olması sebebiyle birçok insana destek sağlayarak apartmandan ayrılmalarına yönelik çaba gösterdiği belirlendi.
İngiltere’nin başkenti Londra’nın batı yakasında bulunan Latimer Road'da bulunan 24 katlı Grenfell Tower’da meydana gelen yangında en az altı kişi yaşamını yitirdi, 50 kişi ise olaydan yara alarak kurtuldu.

120 adet dairenin ve yüzlerce insanın bulunduğu binadaki yangında, durumun daha da vahim olmaması adına gayret sarf edenler içerisinde öne çıkan insanlar ise Müslümanlar oldu.

CAMİLERİ YANGINDAN ETKİLENENLERE AÇTILAR

Yerel saatle 01.16’da dumanı tüten yangın, uyku halinde bulunan insanları yakaladı. Apartmanda oturanlar, yangın alarmının sesinin ‘çok çok sessiz’ olması sebebiyle yangını fark etmekte zorluk yaşadı. Onlara Ramazan sebebiyle sahur için uyanan Müslüman komşuları destek sağladı.

Independent’ta olaya şahit olan bir kişinin sözlerine göre, “Apartmanda yaşayan kişilerin hayatlarının kurtulmasında Müslümanlar’ın varlığı büyük bir etkendi. Karşılaştığım kişilerin büyük çoğunluğu Müslüman’dı. Öte yandan yemek ve kıyafetleri de vardı” açıklamasında bulundu. Ayrıca, binada oturan insanların barınması için bir caminin insanlara kapılarını açtığı haberi yer alan gelişmeler arasında.