Münbiç Görüşmelerinde Yoğunluk, Başkan Erdoğan Rusya'ya Gidecek

Türkiye, Münbiç için diplomasi trafiğine hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda iki önemli toplantı düzenlenecek.

Münbiç Görüşmelerinde Yoğunluk, Başkan Erdoğan Rusya'ya Gidecek

Türkiye Münbiç için diplomasi trafiğine hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda iki önemli toplantı düzenlenecek.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bugün Washington’da ABD'li yetkililere izlenmesi gereken yol haritasını hatırlatacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan da 14 Şubat tarihinde Soçi'de Rus ve İranlı liderlerle görüşecek.

Türkiye Münbiç’i terör örgütlerinden arındırarak, yerel insanların bölgede özgürce yaşaması doğrultusundaki adımlarını hızlandırıyor. Sahanın etkili isimlerinden ABD ve Rusya ile ayrı ayrı gerçekleştirilecek görüşmelerde meselenin hassasiyeti tekrardan vurgulanacak.

İLK GÖRÜŞME BUGÜN ABD’DE DÜZENLENİYOR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin başkenti Washington’daki görüşmede Münbiç meselesinde iki ülke arasında varılan takvimlendirmeyle ilgili yol haritasını hatırlatacak.

Terör örgütünün Fırat’ın doğusuna gerilemesi, bölgenin gerçek sahiplerine iade edilmesi ve bölgede ABD ile Türkiye’nin ortak devriyesinin düzenlenmesi amacıyla varılan anlaşmanın uygulamaya geçirilmesi talep edilecek.

Söz konusu görüşme çerçevesinde Fırat’ın doğusu için gündeme getirilen güvenli bölge de görüşülecek.

Bunların yanı sıra görüşmede ABD’nin YPG terör örgütüne dağıttığı silahların toplanması da tartışılacak.

DÖRDÜNCÜ ZİRVE RUSYA’DA OLACAK

Münbiç’in Suriye gelişmeleri dahilinde gündeme geleceği diğer görüşme ise 14 Şubat tarihinde Soçi’de düzenlenecek.

Türkiye, Rusya ve İran’ın Astana kapsamında oluşturduğu 3’lü önderler zirvesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani’ye Münbiç’in terörden arındırılmasının önemini iletecek.

YENİ ANAYASA KOMİSYONU

Görüşmede, tarafların İdlib'de kurmaya uğraştığı çatışmasızlık bölgesi ve HTŞ'nin buna karşılık tehdidinin de görüşüleceği tahmin ediliyor.

Suriye’de siyasi çözüm kapsamında atılan kritik adımlardan olan yeni anayasayı hazırlamak amacıyla oluşturulan komisyonun çalışmalarının ulaştığı aşama da değerlendirilecek konular dahilinde.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz