Almanya’da göçmenlerin, bilhassa hamile kadınların, Alman erkeklere para vererek iltica hakkı elde edebilmek için babalık taklidinde bulunmaları talebinde bulunuyor.

Almanya’da yayın yapan ulusal medya organı RBB sadece Berlin’de olmak üzere bu yolu izleyen kişilerin 700’ü bulduğu söyleniyor. Ayrıca Alman memurların, Alman erkeklerin babalıklarını sorgulamaktan geri durduğu ve isteksiz olduğu belirtiliyor.
İçişleri Bakanlığı yetkilisi Ole Schröder, "Kayıtlarda bulunmayan bu türden birçok vaka var, bu örneklerin sayısı sandığımızdan çok daha fazladır” açıklamasında bulundu.

5 BİN EURO ALIYORLAR

Konuya ilişikin haberde, örnek oluşturması itibariyle, aşırı sağcı neo-Nazi yanlısı bir Alman vatandaşının Vietnamlı bir kadına ait çocuğun babasıymış gibi taklitte bulunması örnek teşkil ediyor.

Vietnam, Afrika ve Doğu Avrupa’dan gelen hamile kişilerin iltica talebinde bulunmak için bu yolu izlediği belirtiliyor.

Olayı haberleştiren RBB, başvurulan bu babalık meselesiyle baş edilmesi adına yeni bir kanun çıkarılacağını da ifade etti.

Haberde, bazı hamile insanların, Alman erkeklerine sahte babalık teklifi ve bürokratik şartlar adına avukatlara, 5 bin euro'ya değin çıkan para verdikleri söyleniyor.

Kaydın gerçekleşmesi durumunda bebek Alman vatandaşı sayılıyor ve anne bu yolla iltica hakkı edinmiş oluyor.