Dünya Mülteciler Günü münasebetiyle Etiyopya’ nın Gambella eyaletindeki mülteci kamplarında çeşitli faaliyetler yapıldı. Etkinliklere Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi de katıldı.

Afrika' nın en çok mülteci barındıran memleketlerinden biri olan Etiyopya' nın mülteci siyasetine dair yorumlarda bulunan Gebeyehu, "Etiyopya uyguladığı açık kapı politikasıyla Eritre, Güney Sudan, Yemen ve Somali’den mültecileri kabul etmeyi sürdürüyor." diye konuştu.


BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'DEN TİMSAH GÖZYAŞLARI! REKLAMLARINI DA YAPTI

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi ise konuşması esnasında, bölgede yükselerek devam eden mülteci akınına ve gereksinimlere dikkati çekti.

Yüksek Komiser Grandi kutlama alanına gelirken onunla birlikte ünlü müzisyenler, milletlerarası haber kanalı CNN ve AP' den gelen muhabirler, çok renkli kutlamaların yapıldığı etkinliği kayıt altına alıp sosyal medyada yayınlayarak Birleşmiş Milletler'in reklamını yaptı.

Memleketin açık kapı politikasının önemli olduğunu ifade eden Grandi, uygulanmakta olan güvenlik stratejisinin yerel sakinler ve gelen mülteciler arasındaki barışın devam etmesine katkı sağladığını ifade etti.

Etiyopya, 20 farklı memleketten yaklaşık 900 bin mülteciye ev sahipliği yapıyor.