Mugabe 15 Eylül'de Toprağa Verilecek

Singapur'da hayatını kaybeden eski Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin 15 Eylül'de ülkesinde defnedileceği bildirildi.

Mugabe 15 Eylül'de Toprağa Verilecek

Mugabe 15 Eylül'de Toprağa Verilecek

Zimbabve Dışişleri Bakanlığı, "özgürlüğün simgesi" olarak nitelendirilen ve geçen cuma Singapore'daki bir hastanede yaşamını yitiren Mugabe'nin 15 Eylül'de ülkesinde toprağa verileceğini duyurdu.

Mugabe'nin defnedileceği yere ilişkin bilgi verilmezken, başkent Harare'deki stadyumda cumartesi günü resmi cenaze töreni düzenleneceği aktarıldı.

Eski Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, 2017'de yapılan askeri müdahale sonucu yaklaşık 37 yıllık iktidarını yitirmişti.

Mugabe, askeri müdahaleden bir hafta sonra görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

ÜLKEYİ 37 YIL YÖNETTİ 

Eski İngiliz sömürgesi olan ve bağımsızlık öncesi Güney Rodezya adını taşıyan Zimbabve'yi 37 yıl yöneten Mugabe, 1924'te dünyaya geldi.

Güçlü hitabetiyle bilinen Mugabe, ilk olarak 1970'li yıllarda başını çektiği Zimbabve Afrikalı Ulusal Birliği'nin beyazlara karşı verdiği mücadeleyle ün kazandı.

Mugabe, partisinin Mart 1980 seçimlerini kazanması sonrasında ülkenin ilk başbakanı oldu ve ülkenin adı Zimbabve olarak değiştirildi.

Zimbabve'de 1982-1986'da Mugabe'nin eski hükümet ortağı Joshua Nkomo ve partisi Zimbabve Afrika Halkları Birliği ile yaşanan siyasi kriz, iç çatışmaya dönüştü ve çatışmalarda yaklaşık 20 bin kişi hayatını kaybetti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR