Moskova'da Katar Dışişleri Bakanı Al Sani ile buluşan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Körfez bölgesinde meydana gelen sorunlardan kaygı duyduklarını ifade etti. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Katar ile diyaloğa devam edeceklerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rusya ve Katar Dışişleri Bakanları Moskova’da bir araya geldi. Moskova kentinde Katarlı mevkidaşı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani'yle bir toplantı yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, buluşmanın medya organlarına açık yapılan tarafında açıklamalarda bulundu.
Aralarında Kuzey Afrika’dan ülkelerin de bulunduğu, Körfez devletlerinin birçoğu ile Katar arasında vuku bulan sorunun Rusya'yı kaygılandırdığı yönünde açıklamalarda bulunan Lavrov, hâlihazırda diplomatik yolların sonunu getirmenin mantık dışı olduğunu ve rasyonel politik kararlar alarak ambargoların kaldırılıp sorunların masada, karşılıklı uzlaşma yoluyla çözülmesinin imkânsız olmadığını dile getirdi.

DOHA İLE ARAMIZDAKİ İLİŞKİLER DEVAM EDECEK

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov,"Rusya, başka devletlerin iç ve dış işlerine karışmak amacıyla hareket etmez; lakin komşu devletlerin kendi aralarındaki diplomatik ilişkilerin son bulup durumun kötü bir seyir izlemesini savunamayız ve sessiz kalamayız. Zira ilişkilerin bozulmasından razı olmamıza bir sebep yok.” açıklamalarında bulundu. Krizin çıkmasının ertesi gününde Rusya tarafından, ilk açıklamaları esnasında Körfez ülkeleri arasındaki sorunun kendilerini ilgilendirdiğini, Rusya'nın müdahil bir tavrının olamayacağını belirtilmişti. Bugünlü konumu itibariyle Rusya'nın değişen politik tutumu dikkat çekiyor.