Moldova'da Hükümet Düştü!

Moldova'da Başbakan Maya Sandu'nun başsavcının atanması sürecini belirleyen yasada değişiklik yapma teşebbüsünden sonra Rus yanlısı Sosyalist Parti ile Batı yanlısı sağ blok ACUM DA şi PAS'ın kurduğu koalisyon hükümeti güvensizlik oylamasıyla düşürüldü.

Moldova'da Hükümet Düştü!

Moldova'da Başbakan Maya Sandu'nun başsavcının atanması sürecini belirleyen yasada değişiklik yapma teşebbüsünden sonra Rus yanlısı Sosyalist Parti ile Batı yanlısı sağ blok ACUM DA şi PAS'ın kurduğu koalisyon hükümeti güvensizlik oylamasıyla düşürüldü.

Parlamento Genel Kurulunda Rus yanlısı Sosyalist Partinin tavsiyesiyle gerçekleşen güvensizlik oylamasında, Sosyalist Partili ve Demokrat Partili 63 meclis üyesi, Başbakan Maya Sandu yönetimindeki hükümete karşı oy verdi. Bunun sonucu olarak haziranda kurulan Sosyalist Parti ile blok ACUM DA şi PAS'tan oluşan koalisyon hükümeti düştü.

KRİZİN SEBEBİ

Başbakan Sandu, Moldova'da başsavcının atanması sürecini belirleyen yasada değişikler yapacağını dile getirmişti. Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon başta, Sosyalist Parti buna tepki göstererek, hükümetin aldığı kararın anayasaya uygun olmadığını bildirmişti. Ülkede 101 sandalyeli parlamentoda Sosyalist Partiden (PSRM) 36, Demokrat Partiden (PDM) 30, blok ACUM DA şi PAS'tan 26, Şor Partisinden 7 ve 2 bağımsız milletvekili yer alıyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

 

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri