Malezya'da aralarında FETÖ'nün önde gelen isimlerinin saklandığı merkezlere yönelik 'Diriliş' misyonunun ayrıntıları açıklandı. Türkiye'den Malezya'ya ulaşan bir grup yetkilinin istihbarat detaylarını Malezyalı görevlilerle değerlendirdiği ve gerçekleşen faaliyet ile FETÖ'cülerin ele geçirildiği bilgisi edinildi.

MALEZYA’DA ‘DİRİLİŞ’LE FETÖ’NÜN ÇÖKÜŞÜ HIZLANDIRILDI

Malezya'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) liderlerinden gösterilen İsmet Özçelik, Turgay Karaman ve İhsan Aslan'ın ele geçirilerek Türkiye'ye getirildiği "Diriliş” harekâtının ayrıntıları belli oldu.
Açıklamalara göre, Malezya'da FETÖ/PDY'nin ileri düzeyki teröristlerin belirlenmesinin ardından yola çıkan Türk yetkililer, operasyon için hususi bir grupla Malezya’ya gitti. Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), ve İnterpol Daire Başkanlığı ekipleri ile Sağlık Bakanlığından anestezi uzmanı bir doktorun da bulunduğu operasyon grubu, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a uçtu.
Operasyon için yerel makamlar ile ellerindeki bilgileri paylaşmalarının sonrasında Türk yetkililer, Malezya Gizli Servisi ve polisi tarafından koordine bir şekilde gerçekleştirilen harekâtta örgüt üyesi İhsan Arslan ve Turhan Karaman'ın kıskıvrak ele geçirdi. Gözaltına alınan Karaman’ı yakalama anları güvenlik kameralarıyla kayda alındı.

TRT’DEKİ ‘DİRİLİŞ’ DİZİSİ OPERASYONUN ESİN KAYNAĞI 

FETÖ üyesi olduğu tespit edilen ve kendisini önceden yakalamaya çalışan Malezya polislerini atlatan İsmet Özçelik'in MİT üyelerinden kaçamadı. Deşifre olmamak için gizlice Malezya’ya giden istihbarat elemanları, TRT’de yayınlanan ‘Diriliş’ dizisinden esinlenerek operasyon ismini belirledi. Aynı şekilde operasyonu düzenleyen MİT üyeleri de takma adlarını diziden seçti. Buna göre ekip şefi “Ertuğrul Bey” olurken, Artuk Bey ismi anestezi uzmanınca seçildi. Grubun diğer üyeleriyse “Bamsı”, “Turgut Alp”, “Dündar Bey” oldu.

Malezya'da yakalanmalarının sonrasında 12 Mayıs'ta Ankara'ya getirilen ve Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinde gözaltında tutulan 3 FETÖ'cünün sorgulanmalarına devam ediliyor.