Dün gerçekleşen oylamada, 44 milletvekilinden oluşan komisyonda 35 üye "evet", 8 üye ise "Red"oyu verdi. Bir üye ise rahatsızlığı dolayısıyla oylamaya katılmadı.

Komisyondaki oylamadan sonra anlaşmanın genel kurula iletilmesi kararkaştırıldı.fakat genel kuruldaki buluşmaların ne zaman başlayacağı konusunda bir açıklama yapılmadığı vurgulandı.Genel kurulun metini onaylaması için Parlamento Milli Güvenlik Komisyonu'na iletilebileceği öngörülüyor.

Geçen hafta pazar günü başlayan buluşmaların ilk günden sonra komisyonda sinirli anlar yaşanmıştı ve Parlamento Başkanı Ali Abdulal oturuma ara vermek zorunda kalmıştı.

HALKIN YÜZDE 11'İ DARBECİ YÖNETİMLE AYNI FİKİRDE

diger yandan Mısır’da çalışma gerçekleştiren araştırma şirketi “Basira” tarafından dün gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, Mısırlıların yüzde 47’si Tiran ve Sanafir adalarının Mısır’a ait olduğuna inanırken, halkın yüzde 11’i adaların Suudi Arabistan’ın olduğunu düşünüyor. Şirketten yapılan açıklamasına göre Mısırlıların yüzde 42'si ise konu ile ilgili fikir beyan etmekten kaçındı.

TEPKİ GÖSTERENLERE GÖZALTI

Mısırlı basın mensuplar, Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan'a geçmesini belirleyen buluşmalarını protesto ettiği için düzenlediği gösteriye güvenlik güçleri göz yaşartıcı gazla müdahale etti ve 11 kişiyi gözaltına aldı.