Mısır'da "Başsavcı Hişam Berekat suikastı" soruştumasında yargılanan 31 şüphelinin dosyaları incelendi ve kesin karar verildi.31 kişinin idam edilmesine karar verildi.

Mısır haber ajanslarından alınan bilgiye göre, Kahire Ceza Mahkemesi vatandaşlarına "Başsavcı Hişam Berekat suikastı" olarak tanınan davada yargılanan 15'i gıyabi 31 şüphelinin dosyasının, idamlarına ilişkin kararı alınmak üzere müftülüğe gönderilmesine hükmetti.

Mısır Mahkemesi ayrıca sözü geçen davada yargılanan 16'sı gıyabi 67 şüpheli için yapılması beklenen karar duruşmasının tarihini ise 23 Temmuz olarak bildirildi.

İdam Dosyaları müftülüğe postalanan şüpheliler içinde davada gıyabi yargılanan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Şura Üyesi Muhammed Cemal Haşmet ve eski Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Yahya Musa ile duruşmada hazır var olan İhvan Rehberlik Konseyi Üyesi Ahmed Necl Taha Vehdan'ın da bulunduğu belirtildi.

Mısır yasalarına göre müftünün kararına göre istişare amaçlı olarak başvuruluyor. Müftü cezayı onaylamasa bile hüküm infaz edilebiliyor.

Başsavcı Hişam Berekat, Haziran 2015'te Kahire'nin doğusunda konvoyuna düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybetmişti. Mısır güvenlik güçleri İhvan ile Hamas'ı suçlamış ancak her iki teşkilat da saldırı ile alakaları olmadığını duyurmuştu