Milyon Dolarlık Fareler

Antarktika adalarının tenha köşelerine fare avı amacıyla bir donanma gönderildi.

Milyon Dolarlık Fareler

On muhafız, üç narkotik köpeği bir devlet bakanı ile Yeni Zelanda savunma gücü askerleri, milyon dolarlık fare olarak tanınan, Antarktika'nın aşağılarında tenhalarda yaşayan fareleri avlamak için özel bir operasyonla gönderildiler.

Bir asır önce bir gemi devrilmesi ile geldiği düşünülen  yaklaşık 200 bin fareye ev sahipliği yapan yaşanması neredeyse imkansız Antipodes Adaları, Yeni Zelanda'nın güneyinden 760 km kadar uzaklıkta yer almakta...

Adadaki tek memeli hayvan olan kemirgenler, adada yaşamını sürdüren albatros kuşlarını tüketip, bitki örtüsüne zarar verip, az görülen böcek yaşamını tehdit ediyor.

Ülkeye özgü kuş çeşitlerinin ve hayvanların popülasyonunu artırmayı öngören plana göre, fareleri yok etmek için bir yapı kurulacak ve hükümet, firmaya 2 yılda 735 bin dolar sağlayacak.

Haziran 2016'da 65 ton tahıl ağırlıklı kemirgen yemi, iki helikopterle adanın 2045 hektar alanına indirildi. Havadan atış işlemi 13 kişilik personel tarafından gerçekleştirildi ve 75 gün içinde yaklaşık 200.000 fare yok edildi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR