Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Lideri Mesut Barzani, terör örgütü DEAŞ'ın Musul'dan temizlenmesiyle problemlerin sona ermeyeceğini ifade ederek, örgütün ortaya çıkmasına neden olan problemlerin derinine gidilmesi gerektiğini vurguladı.

Barzani, Erbil'in Salahaddin bölgesinde bir konferans salonunda Musul ilinin aşiret liderleri, kanaat önderleri ve akademisyenleriyle buluşarak DEAŞ'tan sonra Musul'un hali ve 25 Eylül'de yapılması ön görülen bağımsızlık referandumunu değerlendirdi.

Toplantıdaki açıklamasında DEAŞ'ın Musul ilinin genelinde askeri olarak ağır darbe aldığını söyleyen Barzani, "Eğer DEAŞ'ın ortaya çıkmasına neden olan sebeplerin üzerine gidilmezse, farklı biçimde tehlike göstermeyi sürdürecektir. Bu sebepten neticeye değil, sebeplerin derinine gidilmesi gerek lazım." sözlerini söyledi.

IKBY'de 25 Eylül tarihinde yapılması öngörülen "bağımsızlık referandumuna" ilişkin açıklama yapan Barzani, Irak merkezi hükümetiyle yaşanan acı deneyimin neticesinde bu şekilde bir karar aldıklarını belirterek, Bağdat'ı ortak ve paylaşımcı ilkeleri ihlal etmekle suçladı.

Irak'ın bu biçimde kalmasının tehlike göstereceğine dikkat çeken Barzani, "Birleşik Irak içerisinde kalıp, aynı anda savaşıp problemlerin daha da yoğunlaşması gibi bir hal kabul edilemez." dedi.

Referandumdan sonra sürecin nasıl işleyeceği hususunda ise Barzani, "Problemlerin uygun ve barışçıl bir biçimde çözüme kavuşturulması adına Bağdat ile görüşme ve iletişime geçeceğiz. Erbil ve Bağdat derin stratejik bağlantılar içerisinde kalmaya devam edecektir." şeklinde ifade etti.