Mescid-i Aksa'nın Kovid-19 Nedeniyle Kapatılması Kararı İptal Edildi

Mescid-i Aksa için alınan kovid-19 kararı iptal edildi. Karara göre, Mescid-i Aksa girişlerine verilen izin süreleri uzatıldı.

Mescid-i Aksa'nın Kovid-19 Nedeniyle Kapatılması Kararı İptal Edildi

Ürdün Vakıflar, İslamı işler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslamı Vakıflar Konseyi, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'nın yeni tip koronavirüs vaka sayısının artışı nedeniyle 3 haftalığına ibadete kapatılması kararını iptal etti.

Kudüs İslami Vakıflar Konseyinden adının açıklanmasını işstemeyen bir yetkilinin açıklamalarına göre, Konseyin, İsrail polisinin fanatik Yahudilerinin Mescid-i Aksa'ya girişine izin vermeyi sürdürmesi nedeniyle verilen kararı iptal etti. 

İsrail polisinin kararı karşısında şaşkınlığını dile getiren yetkili daha  şonra şunları ekledi;

"İsrail polisinin bu kararına doğrusu şaşırdık. Daha önce aldığımız kapatma kararına uyan polis bu kez uymayı reddetti. Dolayısıyla biz de Mescid-i Aksa’yı Müslümanların ibadetine açık bırakacağız.”

 

Yetkili, İsrail polisinin fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya baskınlarını sürdürmesine izin vermesine karşılık söz konusu kapatma kararından vazgeçildiğini vurguladı.

Kudüs İslami Vakıflar Konseyi Üyesi Hatem Abdulkadir gün içinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Konsey, yeniden tırmanışa geçen Kovid-19 salgını nedeniyle Harem-i Şerif’in 3 haftalığına ibadete ve ziyarete kapatılması kararı aldı." demişti.

Kovid-19 nedeniyle ilk olarak 17 Mart’ta kapalı alanları, 22 Mart’ta da tamamen ibadete kapatılan Mescid-i Aksa, salgının düşüşe geçmesiyle beraber 30 Mayıs’ta yeniden ibadete açılmıştı.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR