İsrail'in 14 Temmuz'da Mescid-i Aksa'yı bütünüyle kapatarak, Harem-i Şerif'i binlerce asker ve polisle abluka altına aldığını anımsatan İdis, bu saldırıların kutsal mabedin iç kısmında zarara yol açtığını belirtti.

TERÖRÜN HER TÜRLÜSÜ UYGULANDI


İdis, geçen bu zamanda Filistin ve Kudüs Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin'in gözaltına alındığına, Aksa'da namaz kılınması ve ezan okunmasına engel olunduğuna vurgu yaparak, işgal güçlerinin terörün her tür türlüsünü uyguladığını kaydetti ve 3 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini söyledi.


"FİLİSTİN HALKI İŞGAL GÜCÜNE KARŞI KOYDU"


İsrail'in Harem-i Şerif'te egemenlik kurmaya ve bu sayede kutsal mabedi bölmeye çalıştığının altını çizen Filistinli Bakan, açıklamasında şunları söyledi: "İsrail makamları gerçekleştirdikleri uygulamalar ile Filistin toplumunda infiale yol açtı. Ancak Kudüs halkı büyük bir direniş ve azimle işgal gücüne karşı koyarak planlarını boşa çıkardı."

Öte yandan İsrail hapishanelerinde yatan Filistinliler ölüm orucuna başladı.

İsrail hapishanelerinde yatan 50 Filistinlinin, Filistin yönetiminin maaşlarını kesmesini protesto etmek amacıyla bugün itibari ile süresiz açlık grevine başladığı duyurdu.

Maaşları kesilen tutukluların sözcüsü Mansur Şemasine, Ramallah'ta verdiği demeçte, İsrail hapishanelerindeki tutukluların, Filistin yönetiminin maaşlarını kesmesini protesto etmek adına bugün itibari ile serbest kalmış kişiler ile birlikte süresiz açlık grevine katıldığını aktardı.

Şemasine açıklamasında, "Filistin yönetimi kanunlara göre hakkımız olan maaşları 3 aydır bizlere ödemiyor." ifadelerini kullandı.