Merkel'le Selfie Çekti! Terörist İlan Edildi

Angela Merkel'in yanında fotoğraf çektiren Suriyeli mülteci Anas Modamani terörist ilan edildi.

Merkel'le Selfie Çekti! Terörist İlan Edildi

Suriyeli mülteci Anas Modamani, 2015 yılının Eylül ayında, Berlin'deki sığınmacıların kaldığı yeri ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel ile selfie çekti. Olayın ardından ünlü olan Modamani Almanya'da 1 milyondan fazla sığınmacıya izin verilme kararının önemini vurgulayan bir simge haline geldi.

Ancak o fotoğraf Modamani'yi aşırı sağcıların komplo teorilerinin hedefi haline de getirdi. Sahte hikayeler ve montajlı fotoğraflarla önce Mart 2016'da Brüksel'de gerçekleşen terör saldırılarıyla, ardından geçtiğimiz Aralık ayında Berlin Noel pazarındaki saldırıyla ilişkilendirdiler. Bir başka resimde ise evsiz bir adama yapılan bir saldırıda şüphelinin Modamani olduğu öne sürüldü

Söz konusu fotoğraflar ve hikayeler Facebook'da paylaşılıyordu. Sonunda Anas Modamani, Facebook'a dava açmaya karar verdi. Modamani'nin avukatı Facebook'un sahte yayınları sildiğini iddia etmesine rağmen, geçen hafta birçok görüntünün halen sitede bulunduğunu belirtti. Avukat Chan-jo Jun, Facebook'taki tüm paylaşımların silinmesi için savaş verdiklerini belirtti.

Kaynak: Yeni Akit

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri