Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) başkanı Angela Merkel ve kardeş parti Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) başkanı Horst Seehofer üzerinde anlaşma sağladıkları seçim çalışmasını CDU Merkezi'nde ortak basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu.

ALMANYA'NIN TÜRKİYE RAHATSIZLIĞI


İki partinin seçim kampanyasında Türkiye'ye yine ayrı bir yer verildi. Programda şunlar söylendi: Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini kabul etmiyoruz, zira üyelik şartlarını yerine getirmiyor. Türkiye'de hukuk devleti, bilhassa ifade ve basın özgürlüğü hususlarında oluşan son gelişmelerden ise büyük rahatsızlık duyuyoruz.


DAHA FAZLA YATIRIM


Başbakanı Angela Merkel’in Hıristiyan Demokrat partisi (CDU) ve Bavyeralı kardeş partisi Hıristiyan Sosyal Birliği (CSU), seçmenlere vergileri yükseltmeyeceklerini ve daha fazla yatırım yapacakları sözünü verdi.

DAHA ÖNCE DE İNCİRLİK ÜSSÜ İÇİNDE KONUŞMUŞTU

Angela Merkel Berlin'de karşıladığı Bulgar mevkidaşı Bojko Borissow ile gerçekleştirdiği müşterek basın toplantısında Türkiye hakkında sorulan soruları yanıtladı.

YAŞANANLARN DOĞAL BİR SONUCU

Merkel, "Yaşanılanların doğal bir sonucu olarak Alman askerleri İncirlikten çekildi. Federal parlamentonun askerleri Alman ordusudur. Bu sebepten dolayı milletvekillerimiz istedikleri zaman kendi ordusunu ziyaret etme hakkına sahiptir. Bu hakkın engellenmesi sonucunda İncirlik' ten çıkma kararı verdik. Şimdi ise Ürdün'e taşınma kararı aldık. DEAŞ'a karşı mücadelede koalisyon kuvvetleri ile istişarede bulunarak taşınma süresince nasıl bir katkı verebileceğimizi konuşacağız.

Verilen bu karardan sonra Türkiye ile aramızdaki ziyaret meselesi kalkmış oldu. Bundan sonra Türkiye ile ilgili diğer sorun olan meselelerde görüşmeleri sürdüreceğiz. Türkiye ile alakal çok yakın münasebetlerimiz mevcut. Mültecileri engellemek için sınır güvenliğini arttırarak mülteci sorunları çözülmez. Karşılıklı görüşerek bu sorunu ortadan kaldırmaya çalışacak ve karşılıklı yardımlaşacağız. İncirlik'ten çıkmamız iki devlet arasındaki ilişkilerin kesilmesi manasına gelmemelidir" dedi.