Katolik aleminin ruhani önderi ve aynı zamanda Vatikan Devlet Başkanı olan Papa Franciscus, Vatikan'ı ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel' i ağırladı.

Vatikan’ dan gelen yazılı beyana göre, Vatikan’ daki Apostolik Saray’ da yapılan görüşmenin güzel bir şekilde geçtiği ve iki devlet başkanının, Vatikan ile Almanya arasında var olan iyi ilişkileri ve verimli iş ortaklığını ele aldığı ifade edildi.

Papa ile Merkel’in ikili görüşmelerin dışında ortak menfaat konularının da bahsedildiği ve Almanya’ nın 7-8 Temmuz tarihleri arasında Hamburg’ da ev sahipliği yapacağı G20 zirvesi üzerine fikir alış verişinde bulundukları ifade edildi.

PAPA BENİ CESARETLENDİRDİ

İtalyan ANSA haber ajansından yapılan haberler doğrultusunda, Papa ile Merkel görüşmesi yaklaşık 40 dakika kadar sürdü. Merkel, görüşmeden sonra Papa ile duvarların yıkılması, uluslararası konvansiyonların önemi, Afrika kıtası ile daha fazla alakadar olunamsı bahsinde güçlü bir ahenk gösterdiklerini belirtti.

Alman haber ajansı DPA’nın yapmış olduğu habere göre ise Başbakan Merkel, Papa Franciscus’un Afrika yaşanmakta olan fakirlik ve iklimin muhafaza edilmesi gibi konularda kendisine destek verdiğini ifade ederek, "Bu doğrultuda ilerlemeye beni cesaretlendirdi. Aynı şekilde uluslararası konvansiyonlar konusunda mücadele etmem için de cesaret verdi." söylemlerinde bulundu.

Papa’nın, Merkel’e barış için gösterdiği çabalardan dolayı üzerinde zeytin dalı bulunan bir madalya verdiği ifade edildi.