Merkel ve Fransa Başbakanı Edouard Philippe yaptıkları görüşmeden sonra gerçekleştirilen ortak basın toplantısında basın mensuplarının sorularını cevapladı.

"BİZE FAYDASI OLMAZ"


Bir gazetecinin Türkiye-AB müzakerelerinin askıya alınıp alınmayacağı hususundaki soruya Merkel, Türkiye konusunun ekim ayında yapılacak AB zirvesinde gündeme alınmasını istediğini hatırlatarak, "Biz öncelikle Türkiye konusunu bir sonraki Avrupa Konseyi'nin gündemine alınması önerisinde bulunduk. Birçok kez bunu kamuoyu önünde tartışmanın faydası olmadığını, bunun üzerine birbirimizle konuşmamız lazım" cevabı verdi.

FRANSA DA MERKEL'LE HEMFİKİR


Fransa Başbakanı Philippe de "Bu konuda Şansölyenin söylediğinin tümüne katılıyorum" dedi. Merkel, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un AB'ye ilişkin önerileri arasında çok fark görmediğini belirterek, mümkün olan çok sayıda ülkenin Avro Grubu'nun üyesi olması için uğraştıklarını belirtti.

HATASININ FARKINA VARDI

Almanya Başbakanı Merkel, ülkesinde yapılacak seçimlere 12 gün kala gurbetçilerin oylarına talip olmak için Almanya’da yaşayan Türklere değer verildiğini iddia etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya’da katıldığı bir tv programında kendine yöneltilen soruları yanıtladı.

Başbakan Merkel, ’Seçim Arenası’ programında, Türkiye politikası ve Almanya'daki Türkiye kökenlilere yönelik sorulara da açıklık getirdi.

TÜRKLER DEĞERLİDİR!

Stüdyodan birinin, ‘Almanya’daki Türklerin bazıları Erdoğan’a destekçi oldu. Acaba uyum politikası yalış mı uygulandı?’ şeklindeki sorusuna cevap veren Merkel, Her insanın Almanya’da kendi düşüncelerinin özgür biçimde ifade edebileceğini ve Almanya’da düşünce özgürlüğünün mevcut olduğunu ifade etti. Almanya’da yaşayan Türkler hakkında yaptığı açıklamada ise, kendilerini bu yönde bir siyasi eğilime iten faktörün, kendilerini buraya ait hissetmediklerinden dolayı olabileceğini söyleyerek, ‘Türkler burada evinde gibiler, onlara değer veriyoruz.’ dedi.