Müşterek bir yazılı beyanda bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Merkel, Ukrayna' nın doğu bölgesindeki güvenlik zaafiyetinin olmasındna dolayı endişe duyduklarını ifade etti.

ATEŞKESİ TAM MANASI İLE YERİNE GETİRİN ÇAĞRISI

Bölgedeki durumun, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 22 Ağustos' ta yapmış oldukları dörtlü telefon konuşmasından sonra değişmediği söylenen beyanlarda, "Başkan Putin ve Başkan Poroşenko' yu vermiş oldukları sözleri tam manası ile yerine getirmeye, ateşkesi kamuoyu önünde ve açık bir şekilde desteklemeye ve askeri ve yerel otoritelere buna uygun emirleri vermeye davet ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

RUSYA'NIN İLHAKI İLE 10 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ DÜŞÜNÜLÜYOR

Rusya' nın Ukrayna toprağı olan Kırım' ı ilhakı ile eş zamanlı olarak 2014 senesinde Ukrayna' nın doğu bölgesinden başlayan Ukrayna güçleri ve Rusya destekli militanlar arasındaki çatışmalarda 10 binden fazla kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Bölgedeki çatışmaları sona erdirmek için Şubat 2015'te Belarus' un başkenti Minsk'te ateşkes anlaşması imzalanmış ancak anlaşma sürekli ihlal edilmiş ve başarılı olamamıştı.