Almanya Başbakanı Angela Merkel ve ABD Başkanı Donald Trump, G20 Liderler Zirvesi'nden evvel bir araya gelerek G20 gündemindeki bazı konuları konuştu

Almanya'nın Hamburg şehrinde yarın başlayacak G20 Liderler Zirvesi'nden evvel Merkel ve Trump, Hamburg’daki "Atlantik Oteli”nde ikili görüşmede bulundu.

Almanya tarafından bir hükümet sözcüsü, Alman basınına verdiği demeçte Merkel ile Trump arasındaki hemen hemen bir saat süren görüşmede, G20 gündemindeki kimi hususların değerlendirildiği ifade etti.

Sözcü bunun dışında Kuzey Kore, Ortadoğu'daki durum ve Ukrayna'daki krizi gibi dış politika mevzularının görüşmenin odak noktasına yer aldığının altını çizdi.

Söz konusu görüşmeye Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson, Trump'ın kızı Ivanka ile eşi Jared Kushner ve ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin de iştirak etti.

Diğer taraftan, Başbakan Merkel, Trump ile görüşmesinden evvel Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull ile bir araya geldi. fakat görüşmenin içeriğine dair bir açıklama yapılmadı.

Almanya Başbakanı Merkel G20 için Hamburg'a gelen diğer liderlerle de görüşmeler yapacak.