ABD Başkanı Donald Trump’ın Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararı sonrasında, İtalya ve Fransa liderleriyle ortak açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, ardından bugün de tek başına açıklamalarda bulundu

"PİŞMANLIK VERECEK KARAR"

"ABD Başkanı’nın Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararı pişman olacağı bir karar ve kendimi son derece dikkatli bir yoldan ifade ediyorum" diyen Merkel, Almanya başta olmak üzere bütün Avrupa’nın bu karar karşısında bugüne kadar atılan en belirleyici adımları atmak için bir araya geleceklerini ifade etmişti. Merkel, "Bu karar, Dünyamızı korumak zorunda hissedenleri durduramaz ve durduramayacak" dedi.

Paris İklim Anlaşması’nın "tarihi bir kuantum sıçraması" olduğunu kaydeden Merkel, dünyanın en fakir ülkelerine iklim yardımı için finansman sağlamak başta olmak üzere ülkesinin anlaşmadan doğan yükümlülüklerini yerine getireceğinin altını çizdi. Merkel, "Evreni korumak için bu Paris anlaşmasına ihtiyacımız var. Hiçbir şey bizi bundan alıkoyamaz" diye de ekledi.

Merkel’in açıklamalrarı, kendisini dinleyen Alman parlamenterler tarafından alkışlarla desteklendi.

Trump'ın ABD başkanlığına gelmesinden sonraki süreçte avrupa ve dünya genelinde devletlerarsı buzlar bir türlü erimiyor. Uzlaşma ve yapıcılık yoluna gitmeyen Trump ilişkilerini germeye devam ediyor.