Almanya’da 24 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek genel seçimler adına kampanyalara yavaş yavaş başlanılıyor. Washington Post gazetesi Angele Merkel’in seçimler için yaptırdığı afişte Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan ve Donald Trump’u örnek aldığını belirtti.

Washington Post, Angela Merkel’in, "İçinde başarılı ve severek yaşanan bir Almanya için" sloganıyla hazırlanan afişinde Erdoğan ve Trump’un seçmenlerine verdiği mesajla örtüşen taraflar olduğunu yazdı. Washington Post dünyanın farklı ülkelerinde kampanyalarda vatan sevgisinin sürekli kullanılan bir motif olduğunu ve bunun da normal olduğunu fakat Almanya’da bu hissi ifade etmenin negatif çağrışımlar yaptığını kaydetti.
Yeni kampanya ile bu tutumun yavaş yavaş değiştiğini söyleyen gazete afişi yapan Jung von Matt adlı ajansın görevlilerinin Almanya’da da bir zihniyet değişiminin yaşandığını ve Almanya’yı sevmenin artık makul karşılandığını yazdı.

Haberde, ajansın bu kampanyada örnek olarak Trump ve Erdoğan’ın örnek aldığı ve vatan sevgisi temasına aşırı sağcıların tekelinden kurtarmayı amaçladığı vurgulandı. Angela Merkel’in de bu afişi çok beğendiği bildirildi.

Merkel'in bu haketi Alman seçmenler arasında da geniş yankı buldu.