Merkel Belarus'taki Seçim Sonuçlarını Tanımadıklarını Duyurdu

Almanya Başbakanı Angela Merkel'den ''Belarus'ta seçimler özgür bir şekilde ve adil yapılmadı. O nedenle AB ülkeleri olarak seçim sonuçlarını tanımıyoruz.'' açıklaması geldi.

Merkel Belarus'taki Seçim Sonuçlarını Tanımadıklarını Duyurdu

Merkel, AB liderleriyle toplantı yapan Angela Merkel, toplantı sonrası bazı açıklamalarda bulundu.

Angela Merkel düzenlenen basın toplantısında, Belarus'ta muhaliflere şiddet uygulanmasını kınadıklarını dile getirerek,''Belarus'ta seçimler özgür bir şekilde ve adil yapılmadı. O nedenle AB ülkeleri olarak seçim sonuçlarını tanımıyoruz.'' açıklamasını yaptı.

Belarus'ta ifade özgürlüğünün garanti altına alınmasının şart olmasına vurgu yapan Merkel, tüm tutukluların koşulsuz serbest bırakılmasını talep etti.

MALİ'DEKİ DARBE GİRİŞİMİNE TEPKİ
Mali'deki gelişmelere de değinen Merkel, bu ülkedeki darbeyi kınadıklarını belirterek, "Mali'de istikrar ve barışçıl ilişkilerden yanayız." diye konuştu.

Merkel, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğunun (ECOWAS) siyasi çözüm çabalarını desteklediklerini kaydederek, ''Darbenin Mali 'de konuşlu Avrupalı askerlere bir etkisi olmadı. Korona salgını nedeniyle ülkede çok az Alman askeri var. Bu açıdan tabii ki durumu çok dikkatli takip ediyoruz ve Fransa ile de yakın temas halindeyiz. Ancak şu anda darbenin askerlerin çalışmaları üzerinde hiçbir etkisi yok. Ancak güvenliklerinin garanti altına alınmaya devam etmesini sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.'' açıklamasını yaptı.

Doğu Akdeniz'de yaşananlar konusunda endişe duyduklarını dile getiren Merkel, meselenin geniş tarafıyla eylülde Avrupa Konseyi toplantısında masaya yatırılacağını ifade etti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR